Podróż Polskie zamki - powrót do przeszłości
Ze względu na swoją nazwę, większość turystów błędnie twierdzi, iż jest on położony w miejscowości Ogrodzieniec. Naprawdę znajduje się w Podzamczu, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu znajduje się na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Położony na Szlaku Orlich Gniazd został wzniesiony w XIV lub XV wieku. Zdaniem niektórych badaczy zjawisk paranormalnych Zamek Ogrodzieniec jest miejscem nawiedzonym, gnieżdżą się tu siły mroczne i potężne. Słynny Czarny Pies z Ogrodzieńca pojawia się niekiedy nocami, biegnąc po murach i wokoło ruin zamku. Wedle relacji osób, które miały okazję widzieć owo widmo, jest to czarny pies, wielkością znacznie przekraczający psa, nawet bardzo dużego, jego oczy płoną, a biegnąc ciągnie za sobą ciężki łańcuch - no cóż, patrząc na zdjęcia czy będąc na miejscu mogąc oglądać ten piekny zamek, cięzko w to uwierzyć.
Radzyń Chełmiński to miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim. Znane ze swojego cennego zabytku - zamku krzyżackiego budowanego od końca XIII wieku do lat 30. XIV wieku. Od 1454 roku był siedziba polskich starostów. W 1628 roku zamek zniszczyli Szwedzi, którzy przez Pokrzywno i Radzyń ciągnęli na Brodnicę.
Zamek jest założony na planie kwadratu o boku 52 m, z dziedzińcem krużgankowym, wielką ośmioboczną wieżą w narożu północno-zachodnim oraz mniejszymi czworobocznymi wieżami we wszystkich narożach. Składał się z 3 części: zamku właściwego - domu konwentu, przedzamcza południowego i wschodniego. Do dziś zachowało się skrzydło południowe z kaplicą, przyległa do niego część skrzydła wschodniego i partie murów pozostałych skrzydeł. wnętrz zamku było typowe dla warowni krzyżackich. Sale reprezentacyjne i mieszkalne zajmowały I piętra, parter i piwnice przeznaczono na cele gospodarcze, najwyższe pełniły funkcje obronne. Ruiny zamku są udostępnione zwiedzającym.
Zamek wzniesiony na podobieństwo kalendarza:
- okien tyle ile dni w roku
- pokoi tyle ile tygodni
- sal tyle ile miesięcy
- baszt tyle ile kwartałów...
Jego fundator cieszył się nim krótko. Krzysztof Ossoliński zmarł nagle w rok po ukończeniu budowy. Pozostawił on po sobie bardzo zadłużony majątek, który odziedziczył jego syn Krzysztof Baldwin Ossliński. Po śmierci Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego (1649) zamek odziedziczyła spokrewniona z nim rodzina Kalinowskich. Zamek został ograbiony w czasie potopu przez Szwedów (1655). Zamieszkany do roku 1770, kiedy został zniszczony przez wojska rosyjskie w czasie obrony wojsk konfederacji barskiej.
Obecnie zamek ma status trwałej ruiny. W dawnej klasyfikacji zabytków był zaliczony do klasy zerowej. Budowla jest ruiną o znacznym stopniu zachowania, stąd interesującą do zwiedzania. W jej skład wchodzą obszerne fortyfikacje: bastiony, fosa, ślady umocnień i mostów.
Nazwa ewoluowała. Krzyż był symbolem wiary i polityki wojewody, topór herbem Ossolińskich. Oba te symbole są umieszczone na bramie wjazdowej do zamku. Sam budowniczy nazywał zamek mianem Krzysztofory, co najprawdopodobniej wywodzi się od źródłosłowu jego imienia Krzysztof. Klucz ziemski Iwaniska w którym leżała miejcowość Ujzad nabyty został przez Ossolińskich od Ligęzów na początku XVII wieku.
Zamek był plenerem m.in. seriali telewizyjnych Janosik oraz Wakacje z duchami. W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku kręcono tutaj zdjęcia do filmu Zemsta na podstawie komedii Aleksandra Fredro, w 1975 r. powstał na zamku niedzickim film Mazepa, zrealizowany na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego. Obiekt jest również miejscem akcji w książce przygodowej Agi Paszkot Ciotka, licho i niedzickie zamczycho.
Jedną z najbardziej tajemniczych kart w historii zamku jest odnalezione, podobno tuż po II wojnie światowej, inkaskie "kipu" – rodzaj zapisu informacji pismem węzełkowym, które zawiera ponoć informacje o ukrytym skarbie.Wg legendy - przynajmniej w części potwierdzonej - pod koniec XVIII wieku na zamku i w jego okolicy rezydowali Inkowie: potomkowie Tupaca Amaru II oraz część arystokracji, uciekający przed hiszpańskimi prześladowaniami. Na terenie zamku inkascy zbiegowie mieli też ukryć część skarbu przeznaczonego - prawdopodobnie - na sfinansowanie powstania przeciw Hiszpanii.
Zaloguj się, aby skomentować tę podróż
Komentarze
-
pomysł świetny. Szkoda, że brak kontynuacji...
-
Poczytalam komentarze, czy cos przegapilam ?
Czy znowu wielka Awaria nr 3 zdjadla czesc komentow ???
Co ze zdjeciami ? -
Z przyjemnoscia "pozwiedzalam" raz jeszcze : )
-
no ja właśnie prosiłabym o odpowiedź czy to zdjęcia autorskie? bo jak tak to z przyjemnością i radością oddam plus, bo pomysł ciekawy. Ale pojawiły się pewne wątpliwości...a zasada jest taka, ze do relacji z naszych podróży dodajemy nasze własne zdjęcia, nawet jeśli nie są doskonałe to zawsze pozostaną nasze :)
-
przykre..
-
W Polsce jest wiele zamków i ich zdjęć w necie też sporo :((((
-
Podroz " zamkowa " swietna !
-
podpisuję się pod zdaniem hoppera!:-) do zamków mam straszną słabość:-)
-
Oczywiście, w Polsce zamków jest wiele :).
-
Świetny pomysł i realizacja. Rozumiem, że będzie c.d. ?